Dom Ufnej Starości
Dom Ufnej Starości

Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego à Paulo
O nas
Usługi
Historia
Galeria
Kontakt

Położenie domu
Dom Ufnej Starości mieści się w uzdrowiskowym Konstancinie-Jeziorna, na obrzeżach Warszawy i łatwo dojechać do niego autobusem. Położenie Domu w pobliżu lasków sosnowych, w rozległym ogrodzie pełnym kwiatów, krzewów i drzew, stwarza niepowtarzalny mikroklimat i tworzy atmosferę odpoczynku i relaksu. Wspaniały ogród, z alejkami spacerowymi i ławeczkami do odpoczynku, służy wypoczynkowi na świeżym powietrzu.


Pobyt w domu
Dom oferuje całodobową wysoko wykwalifikowaną opiekę nad mieszkankami, które przebywają w domu na stałe lub okresowo, zarówno długoterminowo jak i na krótkie pobyty (np. z powodu choroby lub urlopu stałej opiekunki). Pensjonariuszki mieszkają w 1 i 2-osobowych pokojach z łazienkami, wyposażonych i przystosowanych do indywidualnych potrzeb mieszkanek. Pokoje mieszczą się w trzech budynkach mieszkalnych, każdy z budynków posiada jadalnię i świetlicę z telewizorem, gabinet zabiegowy i windę przystosowaną dla chorych na wózkach i przewoźnych łóżkach. Na terenie Domu znajduje się kaplica.


Usługi lekarskie, pielęgniarskie i wspomagające
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu Sióstr Miłosierdzia, zdobytemu przy pielęgnacji i opiece nad chorymi i starszymi osobami, opieka w Domu Ufnej Starości osiąga najwyższe standardy opieki zdrowotnej i emocjonalnej, stwarzając bezpieczny i przyjemny pobyt pensjonariuszkom Domu. Siostry Miłosierdzia przykładają wieką wagę do kontaktów między pensjonariuszkami i dbają o komfort emocjonalny swoich podopiecznych oraz ich rodzin i bliskich. Siostry dbają o jedzenie i urozmaicone posiłki, które mogą być dobrane do wymogów specjalnej diety, zalecanej przez lekarza. Posiłki spożywane są w jadalniach, z pomocą opiekunek. Pensjonariuszki leżące w łóżkach są karmione przez Siostry i opiekunki. Siostry dbają o prawidłową gospodarkę płynów i elektrolitów i cierpliwie poją leżące pensjonariuszki. Siostry dbają w wysokim stopniu o higienę osobistą pensjonariuszek i higienę pomieszczeń. Dom został niedawno powiększony i wyremontowany. Wszystkie pomieszczenia są świeżo pomalowane, z panelowymi lub kafelkowymi podłogami. W spotkania w świetlicy na wspólne oglądanie telewizji, słuchanie muzyki radiowej i rozmowy włączają się pensjonariuszki leżące, które przywożone są na wózkach. Opiekunki często wyprowadzają pensjonariuszki do ogrodu na wózkach. Siostry uważnie słuchają pensjonariuszek i starają się przewidzieć ich potrzeby, służąc im pomocą we wszelkich codziennych czynnościach, dbając o ich emocjonalne samopoczucie.


Rozrywka
Poza spokojnym i komfortowym pobytem nie zapominamy o zdrowiu naszych podopiecznych. Dom Ufnej Starości zapewnia opiekę lekarską – internistyczną, geriatryczną i psychiatryczną, oraz wykwalifikowaną opiekę pielęgniarską. Dodatkowo mieszkanki mogą być objęte opieką medyczną przez lekarzy w przychodni zdrowia. Dom dowozi pacjentki do lekarzy specjalistów, gdzie przebywają pod opieką Siostry. Dom umożliwia też specjalistyczną opiekę lekarską dla pacjentek niechodzących, wzywając lekarzy na wizyty domowe. W przypadku konieczności pobytu w szpitalu, Siostry odwiedzają podopieczną pacjentkę i jeśli zachodzi taka potrzeba, w imieniu daleko przebywającej rodziny, sprawują opiekę nad chorą i reprezentują rodzinę. Dom prowadzi opiekę pielęgniarską, włączając podstawowe zabiegi, zastrzyki, kroplówki, itp. Dom umożliwia usługi rehabilitacyjne i fizykoterapeutyczne, zarówno dla sprawnych jak i leżących pensjonariuszek, według ich indywidualnych potrzeb. Dom organizuje wizyty w gabinetach stomatologicznych, zakładach optycznych i u innych specjalistów.


Dla rodzin i bliskich
Dbamy zarówno o komfort fizyczny jak i psychiczny. Staramy się zapewnić jak najlepszą atmosferę w naszym ośrodku. Dobre relacje pomiędzy pensjonariuszkami jak i personelem ośrodka wpływają pozytywnie na wszystkich, przez co stajemy się jedną wielką rodziną. Nasze podopieczne są w różnym wieku, najstarsza mieszkanka ma 104 lata. Siostry spędzają wiele czasu z tymi pensjonariuszkami, które nie mogą się poruszać, rozmawiając, czytając i opowiadając o codziennych zdarzeniach. Niektóre pensjonariuszki są bardzo samodzielne i korzystają z możliwości spacerów po rozległym terenie posiadłości, a nawet spacerów po Konstancinie-Jeziorna i wizyt w sklepach. Przy okazji urodzin, imienin czy innych rocznic kogokolwiek z ośrodka organizowane są przyjęcia i spotkania towarzyskie. Obchodzimy również Dzień Babci, powitanie i pożegnanie lata itp. Dom umożliwia usługi fryzjerskie, manicure, pedicure i inne. Jest również możliwość zainstalowania własnych telewizorów w pokojach. Każdego dnia odbywają się w kaplicy Domu Msze Święte. Pensjonariuszki mogą brać w nich udział, jak również w obchodach wszystkich innych uroczystościach religijnych. Obchodzimy Święta Bożego Narodzenia, Święta Wielkanocne itp.


Kontakt z rodzinami i bliskimi z kraju i zagranicy
Siostry Miłosierdzia przykładają wieka wagę do kontaktów miedzy pensjonariuszkami a ich rodzinami i bliskimi. Dom zaprasza rodziny i bliskich na wizyty pensjonariuszek miedzy godziną 10-ta rano i 6-ta wieczorem. W wyjątkowych przypadkach dłuższe wizyty również są możliwe. Dom umożliwia kontakt telefoniczny dla chodzących pensjonariuszek i daje dodatkowo możliwość zainstalowania własnego telefonu przy łóżkach leżących pacjentek.
Rodziny przebywające zagranica maja często trudności w utrzymywaniu kontaktów z pensjonariuszkami, nie mogąc odwiedzać ich osobiście. Dom Ufnej Starości umozliwia internetowy kontakt wizualny przez Skype ™.