Dom Ufnej Starości
Dom Ufnej Starości

Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego à Paulo
O nas
Usługi
Historia
Galeria
Kontakt
„Droga Córko,
jeśli podasz kubek wody spragnionemu,
Bóg wynagrodzi Ci w obfitości…”
Od tego motta można rozpocząć historię naszego Domu. Przy ulicy Mickiewicza (obecnie Broniewskiego) mieszkała samotna, wiekowa pani Aniela Cichocka, która wymagała opieki. O jej sytuacji powiadomiono Siostry z pobliskiej ul. Pańskiej. Siostra Florentyna Wilman troskliwie zaopiekowała się Panią Cichocką, która w dowód wdzięczności za tak troskliwą i serdeczną opiekę postanowiła przepisać swój majątek Zgromadzeniu.

Były to dwa drewniane domki z zalesioną działką, która liczyła 1500 m2. Darowizna ta miała być przeznaczona na schronisko dla starszych pań, szczególnie nauczycielek. Testament spisano 11.02.1940 r. Pani Cichocka zmarła 5.12.1941 r. Uporządkowaniem terenu i domu zajęły się siostry po zawierusze wojennej.

Za datę założenia domu uważa się dzień 17.04.1946 r. Wizytatorką była wówczas S. Eufemia Kakowska, pierwszą służebną domu została S. Janina Kozakowska. Na patrona domu obrano Św. Stanisława Kostkę, gdyż miał być on niejako przedłużeniem przytułku przy ulicy dzielnej w Warszawie, gdzie wcześniej pracowała S. Florentyna Wilman.

Początki były bardzo trudne i skromne. W domu zamieszkało sześć pań, w krótkim czasie już dziesięć. Liczba podopiecznych stale wzrastała. Dom wymagał wielu remontów, aby dostosować go do dobrego funkcjonowania. W 1952 r. do pierwszego domku została dobudowana kapliczka – skromna, uboga, ale zamieszkał tam na stałe Pan Jezus. Msza Św. Odprawiana była raz na tydzień przez Ks. Kapelana Pawła Dembińskiego z ul. Pańskiej.

W dniu 10.08.2011 r. Dom został zarejestrowany w Wydziale Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego, jako „Dom Ufnej Starości”, gdzie w tym czasie pod opieką Sióstr przebywały 53 mieszkanki.